KAYIÖRENLİLER
........................MERHABA HOŞGELDİNİZ.........................

Sitemize üye olduysanız üyelik bilgileri ile giriş yapınız..

Eger hala üye olmadıysanız hemen şimdi üyeliginizi yapıp aramıza katılabilirsiniz..

Üye olmayanlar sitemizde linkleri ve resimleri göremezler..

Sitemizden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için sizide aramıza davet ediyoruz..

............................ SİTE YÖNETİCİSİ .............................
KAYIÖRENLİLER
........................MERHABA HOŞGELDİNİZ.........................

Sitemize üye olduysanız üyelik bilgileri ile giriş yapınız..

Eger hala üye olmadıysanız hemen şimdi üyeliginizi yapıp aramıza katılabilirsiniz..

Üye olmayanlar sitemizde linkleri ve resimleri göremezler..

Sitemizden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için sizide aramıza davet ediyoruz..

............................ SİTE YÖNETİCİSİ .............................
KAYIÖRENLİLER
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
KAYIÖRENLİLER

KAYIÖRENLİLERİN SİTESİ MEMLEKET MESELESİ

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Ahmet Başkana Duyrulur...

+2
beyzade
Mehmet Demirbağ
6 posters
YazarMesaj
Mehmet Demirbağ
Admin
Admin
Mehmet Demirbağ

Ahmet Başkana Duyrulur... Empty
MesajKonu: Ahmet Başkana Duyrulur...   Ahmet Başkana Duyrulur... EmptySalı Ocak 12, 2010 10:02 pm

Diyanetin yayınladığı Temmuz 2009 Sayı:348 Çocuk dergisinde diyanet yazarı Zekiye Demir’in yazısında Çankırı konulu yazı:

Sevgili annem, size Çankırı'dan Merhaba diyorum. Bu­raya nasıl geldiğimi değil burada neler gördüğümü yaz­mak istiyorum.

Çankırı'ya geldiğim gün bir bahçede uyuyordum. Rü­yamda uçuyorum sandım. Yüzen kaplumbağa olur da uçan kaplumbağa olmaz mı diyordum ki uyandım. Me­ğer bir amca beni elleri arasına alıp kaldırmış. Bundan sonra ne yazacaksam her şeyi onun sayesinde öğren­dim.

Geçmişi Hititlere kadar uzanan Çankırı'da anlatılacak çok şey var. Başta çocuklara ilkokulda öğretilen "Ilgaz Anadolu'nun sen yüce bir dağısın" diye başlayan şarkı­daki Ilgaz Dağı var. Bu dağda birkaç tane kayak merkezi varmış. Ben Yıldız Tepe'ye gittim. Ayrıca Büyük (Sultan Süleyman) Cami, Taş Mektep; Taş Mescit, Çankırı Kale­si, Çivitçioğlu Medresesi gibi tarihî yerleri ve tarihî Çan­kırı evleri var. Çankırı'nın kaya tuzu ve mağarası, pirinci ve kirazı da meşhur. Ben bunların hepsini bir kenara bı­rakıp size burada ilk kez karşılaştığım bir şeyden söz et­mek istiyorum: "Yâren geceleri", başka bir adla "sohbet geceleri"...

Yârenlik Selçuklu ve Osmanlı Türklerinde bulu­nan ahilik geleneğinin devamıdır. Yârenler esnaf ve sanatkârlardan oluşan bir topluluk. Yâren geceleri kış mevsiminde yapılır. Bu sohbet topluluğu başağa, çavuş ve yarenlerden oluşur. Sohbeti izlemeye misafirler de katılabilir.

Sohbet toplantısının odaya giriş-çıkıştan oturma düzenine kadar bazı kural­ları var. Bir yareni odaya girerken herkes onu ayakla karşılar ve selamlar. Oda­dan çıkmak istersen arkanı odadakilere dönerek çıkamazsın. Sırtın kapıya ge­lecek şekilde arka arka yürümelisin. Oturma düzeninde yaş önemlidir. Otur­ma yeri yer minderleridir. Yaşlılar başağanın etrafında otururlar. Otururken de öyle rastgele oturamazsın; dizinin üzerine oturmalısın ve başağanın izni ol­madan oturduğun dizini değiştiremezsin. Değiştirirsen "yolsuz" yani uygun­suz davranmış olursun ve cezaya çarptırılırsın.

Yaren gecesinde neler yapılıyor neler! Tiyatro oynanıyor, şarkı-türkü söyle­niyor, yemek yeniyor, sohbetler ediliyor vs... Öyle güzel bir topluluk ki disipli­ni, saygıyı, sevmeyi, doğruluğu öğretiyor. Yaren gecelerini anlatmak için mek­tup yetmez, kitap yazmak gerekir.

Dilime yaren gecelerinde söylenen neşeli Çankırı türkülerinden biri takıldı "Oğlanın adı Ömer, belimi sıktı kemer..."

Daha sonraki mektubumda görüşmek üzere

Hoşça kalın.

Meraklı

Şeklinde yer aldı....

Evet sn başkanım yazıyı okumuşsunuzdur muhakkak, burada bu yazıyı paylaşma amacım yaren kültürümüzün önemini vurgulamak ve bu denli önemli olan, özümüz olan kültürümüzü yaşamaktan yoksun oluşumuza diikkat çekmektir .. Veee diyorum ki başkanım YAREN GECESİİİ HATTAAA YAREN GECELERİ İSTİYORUZZZ... lol! lol! lol!
beyzade
Moderatör
Moderatör
beyzade

MesajKonu: Geri: Ahmet Başkana Duyrulur...   Ahmet Başkana Duyrulur... EmptyÇarş. Ocak 13, 2010 12:08 am

mehmet efendi bizim dernek başkanı yareni yarenleri yaren oynayanları bilmez. hani şu üç etek giyen erkekler varya ne deniyordu?

göcekmi köçekmi onlardan bahset ancak onları tanır.
Mehmet Demirbağ
Admin
Admin
Mehmet Demirbağ

MesajKonu: Geri: Ahmet Başkana Duyrulur...   Ahmet Başkana Duyrulur... EmptyPerş. Ocak 14, 2010 1:06 am

beyzade demiş ki:
mehmet efendi bizim dernek başkanı yareni yarenleri yaren oynayanları bilmez. hani şu üç etek giyen erkekler varya ne deniyordu?

göcekmi köçekmi onlardan bahset ancak onları tanır.

Ben bildiğim ve istediğim bir konudan bahsettim, üç etek ve yahut köçek her neyse ondan da siz bahsedin başkana...
Kayıörenli
Admin
Admin
Kayıörenli

MesajKonu: Geri: Ahmet Başkana Duyrulur...   Ahmet Başkana Duyrulur... EmptyPerş. Ocak 14, 2010 1:12 pm

Arkadaşlar, bu sitede kimsenini kimseye hakaret etme yetkisi yoktur. Lutfen edebimizi takınalım ve karşılıklı özür dileyerek konuyu kapatalım... Zira bundan sonra olacakalrdan sizi mesul tutarım....
çakır efe
Yeni Üyemiz
Yeni Üyemiz
çakır efe

MesajKonu: Geri: Ahmet Başkana Duyrulur...   Ahmet Başkana Duyrulur... EmptyPerş. Ocak 14, 2010 1:57 pm

Kayıörenli arkadaş seni tanıyalımda muhatabımız kim bilelim.
Saklanarak yazmazsan iyi olur,
imirza
Moderatör
Moderatör
imirza

MesajKonu: Geri: Ahmet Başkana Duyrulur...   Ahmet Başkana Duyrulur... EmptyPerş. Ocak 14, 2010 10:17 pm

efem sen rahat ol düşündügümüz kişi deyil Exclamation
ben bizzat tanıyorum kendisiyede konuşum
içimizden biri
zamanı geldiginde açıklar sagılar
Yönetici
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Yönetici

MesajKonu: Geri: Ahmet Başkana Duyrulur...   Ahmet Başkana Duyrulur... EmptyCuma Ocak 15, 2010 9:19 am

Arkadaşlar sorun ve panik yok.. uzatılcak bişey degil sakin olalım..
http://www.kayiorenliler.com
çakır efe
Yeni Üyemiz
Yeni Üyemiz
çakır efe

MesajKonu: Geri: Ahmet Başkana Duyrulur...   Ahmet Başkana Duyrulur... EmptyPaz Ocak 24, 2010 3:19 pm

Sayın başkan ve yönetim uyumayın bişiler yapın, lokalinize sahip çıkın
Kayıörenli
Admin
Admin
Kayıörenli

MesajKonu: Geri: Ahmet Başkana Duyrulur...   Ahmet Başkana Duyrulur... EmptyPaz Şub. 28, 2010 12:34 pm

çakır efe demiş ki:
Sayın başkan ve yönetim uyumayın bişiler yapın, lokalinize sahip çıkın

Lokalizimize ne olmuş kusur aklamayın konudan biaz uzağım. haberim yok...

Ahmet Başkana Duyrulur...
1 sayfadaki 1 sayfası